Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. O familie are un apartament cumparat fiind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. O familie are un apartament cumparat fiind sot si ...

Buna seara. O familie are un apartament cumparat fiind sot si sotie. Dupa 25 de ani de convietuire sotul decedeaz.a. Nu au copii impreuna, dar fiecare are cate un copil dinaintea casatoriei. Apartamentul are 2 camere. Fata decedatului nu l-a cautat niciodata. Copilul sotiei a avut grija de el fiind ingrijitor prin stat.. Acuma fata decedatului solicita de la sotia decedatului suma de 8000 euro . altfel v-a umbla sa o scoata din casa pe vaduva. Ce sfaturi legale puteti da. Multumesc.
Sa strângă banii aia sa ii dea cu titlu de sulta dacă vrea sa rămână în casa, altfel va trebui sa vanda și sa imparta casa. Nu contează ce relație au avut, daca l-a îngrijit sau nu, e moștenitoare, cf legii mosteneste 3/4 din masa succesorala
gi-jane2, moderator
Care este valoarea casei? Incercati sa negociati rate sau ceva similar. Poate si suma sa o negociati. Depinde si ce putere financiara are fiica decedatului ca sa porneasca procese, acestea nu sunt ieftine.
Vorbiti cu un avocat sa va ajute, poate negociati.
multumesc.