Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am primit de la Casa de Pensi decizia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am primit de la Casa de Pensi decizia de pensionare ...

Buna ziua,
Am primit de la Casa de Pensi decizia de pensionare limita vârstă. Total puncte acumulate 46,89679 , punctaj mediu 1,51274 , stagiu total de cotizare 45 ani 2 luni 13 zile.Total stagiu asimilat 8 ani,2 luni,1 zile , perioada necontributive 1an 3luni.Indice corecție 1,14.Care va fi pensia mea după data de 1 septembrie?. Mulțumesc
Ati avut stagiu de cotizare realizat in grupe/conditii de munca ?
Da .5 ani și 2 luni grupa 2. Reducere vârstă 1 an și 8 luni .
Din datele postate eu inteleg ca:
-Pensia in plata este de 3074 lei.
-Dupa recalculare la 01/09/2024 va fi de 4353 lei.
Majorarea va fi de 41,6 %.
3074x141,6%=4353
Carp Mircea, utilizator
Da,pensia in plata este de 3074 lei. Mulțumesc ptr răspuns!
In aceasta pensie de 4353 din data de 1.09.2024 este calculata și perioada asimilată de 8 ani și 2 luni.?