Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COR de specialist imbunatarile procese, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COR de specialist imbunatarile procese, responsabilitati de account manager

Salutare comunitate,
Am o intrebare, angajatorul meu mi-a propus un act aditional la contractul de munca in care imi schimba total atributiile si responsabilitatile, dar imi pastreaza acelasi COR. Attributiile sunt complet schimbate fata de contractul meu si mult mai complexe si sunt de la alt job si anume Account manager dar ei vor sa le semnez pe COD COR de specialist imbunatarire procese? Este legal asa ceva? Pot refuza ? Ma pot concedia daca refuz?
Practic, vor sa imi pasese responsabilitatile functiei de mai sus, dar pe acelasi COR si pe o marire de salariu de 17 RON Brut :(

Multumesc!

Responsabilitatile vechi:
 Sa mentina si sa faciliteze relatiile cu partenerii externi si sa inteleaga obiectivele lor de baza si metricile;
 Sa inteleaga in profunzime problemele furnizorilor, colectand, analizand si distribuind datele necesare pentru
a facilita luarea de decizii la nivel de business;
 Sa participe in coordonarea preluarii de furnizori noi, contribuind la setarea asteptarilor si facilitarea discutiilor
cu o agenda prestabilita;
 Sa actioneze ca punct de contact si trainer pentru echipele locale cat si pentru cele din alte locatii;
 Sa identifice probleme si sa le adreseze, sa le documenteze si sa le rezolve cu profesionalism, in timp util;
 Sa defineasca proactiv, sa participe si sa livreze proiecte la nivel local. Sa realizeze planificari clare, calibrand
expectantele partenerilor in mod eficient;
 Sa sustina viitoare proiecte cu potential scop sau constrangeri la nivel EU;
 Sa auditeze si sustina calitatea/eficienta proceselor, analizand si stabilind cauza problemelor aparute;
 Sa functioneze ca un centru de expertiza inovativ si sa testeze noi initiative;
 Sa ofere recomandari ce adauga un plus de valoare in vederea dezvoltarii sistemelor si programelor;
 Sa demonstreze autonomie, frugalitate si discretie, sa lucreze eficient, prioritizand si folosindu-si
discernamantul. Sa identifice si sa evalueze potentiale riscuri si sa contribuie la determinarea actiunilor
propice de corectare;
 Sa comunice si colaboreze eficient cu colegii si managementul din EU. Sa impartaseasca informatii cu restul
partenerilor (oral si in scris) in cadrul si in afara echipei;
 Sa raspunda prompt si cu acuratete intrebarilor venite de la client si parteneri interni, inclusive echipelor de
leadership. Sa semnaleze prompt si in mod corespunzator problemele atunci cand este necesar catre echipa
de management;

Cele noi:
• Ei sunt responsabili pentru performanța furnizorilor, pentru a introduce indicatorii de performanta și impactul
furnizorilor asupra creării unei experiențe excelente pentru clienți.
• Ei sunt responsabili să colaboreze cu echipa Retail (AVS) pentru a gestiona relația cu furnizorii, promovând nevoile
furnizorului la Amazon.
• Ei sunt responsabili să construiască canale de comunicare la toate nivelurile, să stabilească așteptări adecvate, să
ofere comunicări clare cu raportul activitatilor și să conducă către un plan de creștere pentru furnizori.
• Sunt responsabili să construiască și să execute un plan strategic care oferă oportunități cheie de afaceri și KPI
relevanți pentru furnizori și Amazon.
• Sunt responsabili să lucreze cu echipele/furnizorii interni Amazon pentru a îmbunătăți aspectele operaționale ale
afacerii lor, oferind o experiență excelentă pentru consumatori.
• Ei sunt responsabili să efectueze o analiză profundă a problemelor furnizorilor și să dezvolte recomandări și planuri
de acțiune bazate pe date pentru a îmbunătăți experiența furnizorului.
• Sunt responsabili să conduca planificarea, foile de parcurs și execuția.
• Ei sunt responsabili să stabilească parteneriate pe termen lung cu partenerii furnizori cheie pentru grupul de
furnizori gestionat.
• Sunt responsabili să sprijine lansările de noi programe, categorii și funcții.
• Ei sunt responsabili să desfășoare sedinte saptamanale, lunare regulate cu vânzătorii care evidențiază performanța
a afacerii și construiesc planuri de acțiune.
• Sunt responsabili cu influențarea indicatorilor de performanta (capacitatea de a înțelege un indicator și de a crea
previziuni realiste. Sa isi asume riscuri calculate și sa reacționeze rapid cu noi planuri de acțiune)
vp_2024, utilizator