Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 57 de ani și 17 ani vechime...3 copii si sufar de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 57 de ani și 17 ani vechime...3 copii si sufar de diabet ...

Am 57 de ani și 17 ani vechime...3 copii si sufar de diabet tip 2..și astm bronsic.Va rog sa mi spuneti pt ce pensie să aplic.Multumesc frumos pt un eventual raspuns!
Doar pentru pensie de inval;iditate daca veti fi incadrata intr-un grad de invaliditate.
Detalii, aici:
[ link extern ]
Buna ziua,
Cel mai simplu ar fi sa va adresati Casei de pensii de care apartineti cu o solicitare scrisa la care atasati Cartea de munca si copia acesteia alaturi de alte adeverinte de vechime dobandite pana in prezent. Acestia va vor transmite care este data la care puteti sa va depuneti dosarul de pensionare anticipata. Daca data depunerii dosarului de pensie anticipata este prea indepartata, puteti opta pentru pensia medicala daca indepliniti conditiile speciale ale acesteia si daca din bolile pe care le aveti si din istoricul medical reiese ca nu mai puteti lucra.
Zi frumoasa!
Cu stagiul de cotizare pe care il are, doar pensie de invaliditate.
Pensie de limita de varsta la cel putin 63 ani.
Nu stim luna si anul nasterii.
Daca se va modifica legea 360/2023, va exista posibilitatea de pensie de limita de varsta cu reducerea varstei standard cu 3 ani.