Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire

As dori sa ma lamuriti dacă veniturile dintr-un contract de mandat încheiat pe 8 ore - zi, 3000 Net, sunt supuse popririi, ca și salariul normal

Mulțumesc
Diana-crs, utilizator
Art. 729 C.proc.civ. : Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1)Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a)până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b)până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
Am înțeles răspunsul este "Da"

Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Art. 729 C.proc.civ. : Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1)Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a)până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b)până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

Diana-crs, utilizator