Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme Politia Romana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme Politia Romana

Buna ziua!
Prietena mea a avut o situatie neplacuta cu Politia Romana.
In timp ce conducea prin Bucuresti, o bucata generoasa de astfalt s-a desprins, care i-a blocat roata de la masina si nu a mai putut face nimic.
Speriata a sunat la 112 sa o ajute si a venit un echipaj de politie.
Domnul politist foarte nervos, i-a ordonat sa traga masina pe dreapta, desi nu avea cum pentru ca roata era blocata, si a inceput sa se poarte urat cu ea sa ii spuna ca nu are timp de femei la volan, sa ii spuna ca e trilu lilu, surda si analfabeta.
Ea l-a rugat sa nu ii mai vorbeasca asa si sa nu fie nesimtit, ca urmare i-a dat o amenda de 4 puncte + 660 ron.
Ce poate sa faca in aceasta situatie?
Poate sa conteste aceasta amenda avand in vedere ca nu s-a produs situatia din vina ei, ci din caua carosabilului? Nu mi se pare corect ca tot ea sa sufere daune cu masina si sa primeasca si amenda in acelasi timp.
De aseemnea, se poate face reclamatie impotriva domnului politist fara maniere?
Buna ziua!
Ce poate sa faca in aceasta situatie?
De aseemnea, se poate face reclamatie impotriva domnului politist fara maniere?

Da, poate sa faca plangere contraventionala la judecatorie si petitie/reclamatie impotriva domnului politist fara maniere la structura ierarhica, exista si varianta on line.