Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua!La acordarea indemnizatiei de hrana in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua!La acordarea indemnizatiei de hrana in institutii publice,se ...

Buna ziua!La acordarea indemnizatiei de hrana in institutii publice,se tine cont de salariul de baza net de pana la 8000 lei?In cazul salariatilor care beneficiaza de majorari salariale pentru proiecte pe fonduri europene si depasesc pragul de 8000 lei,se acorda indemnizatia de hrana sau nu?Precizez faptul ca,fara aceasta majorare salariala,venitul net este sub pragul de 8000 lei.Multumesc!
Incepand cu 1 octombrie 2023, ordonatorii de credite acorda obligatoriu, lunar, pentru personalul incadrat ale carui salarii lunare nete sunt de pana la 8.000 lei,... in speta, nu se acorda indemnizatia de hrana pentru cei care depasesc un salariu net lunat de 8000 lei.

Salariul lunar cuprinde salariul de bază ori, după caz, indemnizația lunară sau indemnizația de încadrare, compensațiile, indemnizațiile, sporurile, adaosurile, primele, premiile, precum și celelalte elemente ale sistemului de salarizare corespunzătoare fiecărei categorii de personal din sectorul bugetar
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua!Va mulțumesc pentru răspuns!