Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura în USD; diferenta de curs
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura în USD; diferenta de curs

Buna ziua.
Intampin situatia urmatoare. Am un PFA neplatitor de TVA care factureaza catre un client din afara UE. Factura este emisa in USD, mentionand si echivalentul in RON la cursul BNR din ziua anterioara facturarii propriu-zise.
Clientul achita factura in USD catre contul PFA-ului care este in RON. Banca converteste automat suma din USD in RON la un alt curs decat cel dat de BNR.
Cum se trateaza dpdv fiscal aceasta situatie? Se inregistreaza in RJIP suma incasata efectiv in RON, asa cum apare pe extras? Din moment ce nu se incaseaza valuta propriu-zis, ma indoiesc ca se aplica ordinul 170/2015. In aceasta situatie survine o diferenta de curs valutar intre valoarea facturata si valoarea incasata. Ar fi necesara defalcarea acestei diferente de curs, stabilind diferenta nefavorabila ca o cheltuiala deductibila si cea favorabila ca un venit impozabil? Sau ar fi de-ajus inregistrarea in RJIP a sumei incasate efectiv in RON, exact asa cum apare pe extras?

M-as ajuta enorm punctele dvs. de vedere.

Va multumesc!
george-neagu, moderator
Pe rândul urmator în registru înregistrați diferenta de curs valutar. Dacă e pozitiva, e venit impozabil.