Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am avut o actiune in instanta impotriva ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am avut o actiune in instanta impotriva politiei pentru ...

Buna ziua,

Am avut o actiune in instanta impotriva politiei pentru anularea unui P.V. al unei contraventii (care presupunea si suspendarea dreptului de a conduce). Plangerea a fost respinsa de catre instanta, primind acasa comunicarea hotarii.

Intrebarile mele sunt:
- Pe hotarare CNP-ul meu era gresit, pot face ceva in aceasta privinta? Intarzie intregul proces cumva, pot sa ma duc sa predau permisul si asa?
- Daca doresc sa predau permisul care sunt pasii? Trebuie sa astept dupa hotararea definitiva, sau pur si simplu ma duc si predau permisul.

Multumesc!
1. Nu contează, nu afectează procesul juridic de predare permis.
2. Dacă în 30 de zile nu depuneți apel, atunci mergeți după trecerea acestui interval și va legalizati hotărârea ca definitivă. De la expirarea termenului de apel aveți încă 30 de zile sa predați permisul , însoțit de copia hotărârii legalizate.

latka, utilizator
M-am dus azi la judecatorie pentru indreptarea problemei cu CNP-ul. Totusi nu inteleg cum calculez cele 30 de zile pentru expirarea termenului de apel. Termenul a fost 4 aprilie, pe 15 aprilie a fost redactata comunicarea, pe 16 aprilie a fost expediata de judecatorie, pe 18 aprilie mi-a fost adusa la domiciliu. Deci cand as putea legaliza hotararea ca fiind definitiva?
Din data de 18 aprilie, incepind cu ziua urmatoare, aveti 30 de zile sa depuneti apel.
Daca trece termenul de apel, dupa aceea mai numarati inca 30 de zile in care trebuie sa predati permisul, impreuna cu copia hotaririi legalizate. Legalizarea o faceti tot in aceasta ultima perioada.