Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit vanzare imobile persoana handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit vanzare imobile persoana handicap

Buna. M-ar interesa daca o persoana cu handicap accentuat are scutire de impozit la vanzare sau la venituri dobandite din vanzare de imobile. Multumesc.
Codul fiscal
art.60 - Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agriocle, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică; Norme metodologic
e) transmiterea dreptului de proprietate și a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moștenire, prevăzute la art. 111, indiferent de momentul dezbaterii succesiunii;
Cornel Vasile, Consilier juridic