avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asigurare sanatate pt tată cu contract de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asigurare sanatate pt tată cu contract de munca suspendat

In timpul “lunii tatalui”,daca contractul de munca este suspendat,tatal mai are calitate de asigurat la sanatate?Mentionez ca am de facut investigatii in clinica privata care are contract cu Casa de asigurari de sanatate,si trebuie sa prezint dovada ca sant asigurat
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 7 Mai 2024
Dorin 1969, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dorin 1969 , utilizator 13:31, 8 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Da, are calitatea de asigurat in sistemul de sanatate publica.

Legea nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sănătății
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
....
i) persoanele care se află în concediu de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adopției, republicată, în concediu pentru creșterea copilului potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare;
....

2. ORDIN nr. 1.549 din 29 noiembrie 2018
privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calității de asigurat, precum și pentru stabilirea documentelor necesare atribuirii numărului unic de identificare în sistemul de asigurări sociale de sănătate cetățenilor străini sau apatrizilor aflați în situații deosebite care provin din zona conflictului armat din Ucraina

Art. 11
(1) În cazul în care, ca urmare a verificării calităţii de asigurat potrivit art. 9, persoanele asigurate nu figurează în baza de date în una dintre categoriile de persoane asigurate, în vederea acordării calităţii de asigurat şi a asigurării accesului liber la pachetul de servicii medicale de bază, depun la casele de asigurări de sănătate următoarele documente:
.....
j) pentru persoanele care se află în concediu de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adopţiei, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în concediu pentru creşterea copilului potrivit prevederilor art. 2 şi 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare: actul de identitate valabil la data solicitării, original şi copie, şi decizia emisă de agenţiile pentru plăţi şi inspecţie socială judeţene şi a municipiului Bucureşti;
.....
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua . as avea o intrebare . am fost in concediu de crestere ... Dora1990 Dora1990 Buna ziua . As avea o intrebare . Am fost in concediu de crestere copil in perioada 2019-august 2021 dupa care m-am angajat la o firma . Dupa o luna jumatate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. mi-am reluat activitatea in noiembrie,intoarsa din ... Annelisse1 Annelisse1 Buna ziua. Mi-am reluat activitatea in noiembrie,intoarsa din crestere copil. Am avut medical in Ianuarie 4 zile si am primit 1535lei ceea ce mi s-a parut ... (vezi toată discuția)
Concediu medical la 2 angajatori, salariata se intoarce din concediu ... gabriela.kallos gabriela.kallos Concediu medical la 2 angajatori, Salariata se intoarce din Concediu pentru Cresterea copilului pana la 2 ani, indemnizatia pentru Cresterea copilului are ... (vezi toată discuția)