Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua , în cursul anului trecut 2023 , mi-a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua , în cursul anului trecut 2023 , mi-a reținut permisul ...

Bună ziua , în cursul anului trecut 2023 , mi-a reținut permisul pentru neacordare de prioritate la pietoni , decizie pe care am contestat-o cu foaia de grefă de la judecătorie am revenit să îmi ridic permisul până la soluționare , azi 07.05.2024 am fost oprit de poliție și permisul îmi figura suspendat ,din 15.04.2024 , eu nu am fost anunțat de acest lucru , bineînțeles poliția mi-a deschis dosar penal , le-am spus povestea și mi-au zis să aștept până cercetează , tot poliția mi-a recomandat să nu îmi iau avocat și nu înțeleg de ce
Hotărârile judecătorești se comunica, chiar dacă sunt definitive, doamna, scrie clar in CPC.
Dacă ar fi fost in sala nu ar fi știut soluția pt ca instanta nu citește minuta în sala de judecata.

gi-jane2 a scris:

Greșiți, dvs știați ca aveti în prices pe rol, da ati fi fost în sala, știați ca ati pierdut, daca ati lipsit, nu știați deci, rezultatul, trebuia sa va fi interesat.
Sunt situații ( in lege scrise) in care sentințele nu se comunica

Utilizatorul care a deschis subiectul se plinge ca nu a fost anuntat de politie, ca are suspendat permisul, nu de comunicarea hotaririi instantei.

La art. 118 din codul rutier (OUG 195/2002) se gaseste toata procedura legata de predare, primire permis inapoi.

Plus @radoi_laurentiu

laur123 a scris:

Eu cred cs va insulati. Instanțele TREBUIE sa comunice lucrurile în scris părțile nefiind obligate sa caute pe internet.
Greșesc?

latka, utilizator