avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identate provizorie (CRDS)
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identate provizorie (CRDS)

Buna, sunt cetatean roman cu domiciliu in strainatate. Nu am locuit niciodata in Romania. In curand ma mut cu traiul in Romania si o sa am nevoie de o carte de identitate.

Daca nu gasesc un proprietar sa ma ia in spatiu, pot fara domiciliu sa-mi fac o carte de identitate provizorie? (doar cu certificatul de nastere / pasaportul).

Cu cartea de identitate provizorie, voi putea primi permis de conducere roman si inmatricula o masina?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 13:20, 10 Mai 2024
Dacă o persoană locuiește în România și nu poate face dovada adresei de domiciliu, va fi pusă în legalitate cu o carte de identitate în condițiile art. 28 din O.U.G. nr. 97/2005; astfel , se poate elibera carte de identitate provizorie cu motivul ,,Lipsă locuinţă” în care la rubrica domiciliu se înscrie localitatea pe raza căreia a fost identificată.

Cu cartea de identitate provizorie, din câte cunosc, se poate obține permis de conducere; în privința înmatriculării mașinii cred că e mai complicat, pentru că trebuie trecută adresa completă de domiciliu a proprietarului.

~ final discuție ~