Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identate provizorie (CRDS)
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identate provizorie (CRDS)

Buna, sunt cetatean roman cu domiciliu in strainatate. Nu am locuit niciodata in Romania. In curand ma mut cu traiul in Romania si o sa am nevoie de o carte de identitate.

Daca nu gasesc un proprietar sa ma ia in spatiu, pot fara domiciliu sa-mi fac o carte de identitate provizorie? (doar cu certificatul de nastere / pasaportul).

Cu cartea de identitate provizorie, voi putea primi permis de conducere roman si inmatricula o masina?

Multumesc
Dacă o persoană locuiește în România și nu poate face dovada adresei de domiciliu, va fi pusă în legalitate cu o carte de identitate în condițiile art. 28 din O.U.G. nr. 97/2005; astfel , se poate elibera carte de identitate provizorie cu motivul ,,Lipsă locuinţă” în care la rubrica domiciliu se înscrie localitatea pe raza căreia a fost identificată.

Cu cartea de identitate provizorie, din câte cunosc, se poate obține permis de conducere; în privința înmatriculării mașinii cred că e mai complicat, pentru că trebuie trecută adresa completă de domiciliu a proprietarului.