Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare de drept/judecătorească
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare de drept/judecătorească

Bună ziua. Soțul meu a fost condamnat pentru un accident rutier, cu sentința în 22.04.2019, fără victime. A primit 1 an și 2 luni cu suspendare. Au trecut cei 2 ani de supraveghere, și cei 3 ani pentru reabilitare. Reabilitarea cazierul judiciar nu s-au realizat din oficiu. Știu că pentru condamnările până în 2 ani, reabilitarea se face din oficiu, nu judecătorească. Am câteva întrebări.
1. Ce este de făcut în acest caz?
2. Cât durează soluționarea cererii pentru reabilitarea judecătorească?
3. Noi suntem din Bacău. Daca sunăm la cazier, pentru reabilitarea de drept, vom reuși fără a mai face cerere pentru reabilitare judecătorească?
Buna ziua, in cazul in care cei de la caziere nu sterg fapta ca urmare a reabilitarii de drept, reabilitarea de drept trebuie constatata prin instanta. Pentru demersuri, ar fi bine sa angajati un avocat.
Bună seara! Puteți formula cerere de reabilitare în fața instanței, astfel încât să se constate ca s-a împlinit termenul de reabilitare.