avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua,am un apartament achiziționat înainte de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua,am un apartament achiziționat înainte de căsătorie,în ...

Bună ziua,am un apartament achiziționat înainte de căsătorie,în acte figurez doar eu proprietara.In caz de divorț are cota parte și soțul?
NU. Apartementul acela e doar al d-voastra. Daca insa locuiti in el pe timpul casatoriei si ii faceti imbunatatiri atunci, dupa divort, sotul poate avea pretentia de a fi despagubit cu cota sa parte din imbunatatiri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj asdfgh!1 asdfgh!1 Buna ziua! Situatia este urmatoarea: sunt in divort cu sotia si as dori sa stiu ce se va intampla in cazul partajului cu bunurile noastre. Apartamentul in ... (vezi toată discuția)
Partaj bandi2 bandi2 buna. vreau sa intreb,daca o femeie,a trait alaturi de sot,28 de ani,si acum vrea sa se desparta,deoarece sotul,vrea sa o dea afara din casa.se poate intampla ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj! conico conico buna ziua! am un frate care este casatorit de 9 ani, iar acum 1 luna a depus actele pentru divort, iar sotia lui doreste partajul casei si al bunurilor desi ... (vezi toată discuția)