Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! In conformitate cu aplicarea legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! In conformitate cu aplicarea legii 360/2023, pensia ...

Buna ziua! In conformitate cu aplicarea legii 360/2023, pensia anticipata nu mai are decat forma pensiei anticipate. Pentru o femeie care a implinit 60 ani in aprilie si care are un stagiu de cotizare de 40 ani, stgiul complet de cotizare fiind in lege 33 ani si 7 luni( deci depaseste cei 5 ani prevazuti pestw acest stagiu) ce procent de penalizare va avea??? Multumesc
Daca indepliniti conditia de stagiu complet contributiv, atunci pensie de limita de varsta in baza art.56 din legea 360/2023.