Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Negociere CCM Buna ziua. Angajatorul a initiat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Negociere CCM Buna ziua. Angajatorul a initiat negocierea CCM ...

Negociere CCM

Buna ziua. Angajatorul a initiat negocierea CCM la niel de unitate cu reprezentantii salariatilor, la nivelul unitatii nefiind constituit sindicat.
O parte din salariati insa, sunt membrii in diferite sindicate afiliate la o Federatie Sindicala.
Am primit din partea Federatiei o invitatie de a initia negocierea colectiva, motivand ca reprezinta salariatii membrii de sindicat si sunt reprezentativi la nivel de sector. Salariatii care nu sunt membrii de sindicat nu vor sa fie reprezentati de federatie.
In aceste conditii, angajatorul cu cine negociaza?

Multumesc
Angajații/Lucrătorii:
a) la nivel de unitate:
1. de către organizațiile sindicale legal constituite și reprezentative la nivelul unității;

2. în cazul în care nu există organizații sindicale care să reprezinte angajații/lucrătorii, conform pct. 1, de către federațiile sindicale reprezentative la nivelul sectorului de negociere colectivă, la solicitarea și în baza mandatului sindicatelor nereprezentative din unitate afiliate acestora;

3. în cazul în care nu există organizații care să reprezinte angajații/lucrătorii, conform pct. 1 și 2, de către federațiile sindicale nereprezentative din sectorul de negociere colectivă membre ale confederațiilor reprezentative la nivel național, la solicitarea și în baza mandatului sindicatelor nereprezentative din unitate afiliate acestora;

4. în cazul în care nu există organizații care să reprezinte angajații/lucrătorii, conform pct. 1-3, de către toate sindicatele nereprezentative din unitate;

5. dacă nu există sindicate constituite la nivelul unității, de către reprezentanții angajaților/lucrătorilor aleși prin votul a cel puțin jumătate plus unu din numărul total al angajaților/lucrătorilor din unitate și mandatați special în acest scop, cu respectarea dispozițiilor art. 58 alin. (2);