avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, am urmatoarea nelamuirere: In data de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, am urmatoarea nelamuirere: In data de 27.05.2024 se ...

Buna ziua, am urmatoarea nelamuirere:
In data de 27.05.2024 se va naste copilul meu (noi suntem casatoriti, eu fiind tatal)
Am decis ca voi intra eu (tatal) in concediu de crestere copul (CCC), nu stiu exact procedura de intocmire a actelor, mai exact data acestora:
1. Sotia inainte de a ramane insarcinata a lucrat (5 ani) dupa ce a ramas insarcinata a mai lucrat 2-3 luni, a intrat in concediu de risc maternal, dupa care in cocnediu prenatal, dupa nasterea copilului daca eu voi intra in CCC trebuie sa mai astept cele 42 zile de lauzie ale sotiei, sau pot depune actele imediat ce se naste copilul? pentru ca asta influenteaza si data suspendarii contractelor individuale de munca (2 joburi).
2. Cand voi face cererea trebuie sa mentionez durata pe care vreau sa primesc indemnizatia de crestere copil, care este aceasta 24 luni sau 22 luni, 2 luni fiind rezervate sotiei in acest caz. Avand in vedere ca sotia a lucrat inainte de a ramane insarcinata, dupa a stat in concediu de risc maternal iar apoi in prenatal / postnatal, dupa acestea ea isi va da demisia de la job-ul ei. In acest caz putem alege ca ea sa nu mai stea cele 2 luni in concediu de crestere copil, sau este obligatoriu.
3. Care ar fi datele:
-data nastere copil 27.05.2024
-data suspendare CIM-uri:......................
-data intrare in CCC:..................
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:02, 9 Mai 2024
Orice drept privind C.C.C. se acordă doar la cerere, NU din oficiu, și NU este obligatoriu.
Doar zilele de concediu medical postnatal, sunt obligatorii pentru mama copilului.

Termenul în care primiți indemnizația CCC, este din ziua în care mama termină concediul postnatal, și pâna în ziua când copilul împlinește vârsta de 2 ani.
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2024
Dapix, utilizator
Sotia este obligata sa stea cele 42 de zile de concediu, sunt obligatorii si abia apoi dvs. puteti depune actele pentru a intra in concediu.

Discutati cu primaria, la dumnealor trebuie depuse actele si ar trebui sa va poata ajuta.
Sotia ce o sa faca dupa cele 42 de zile de concediu?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Sotia inainte de a ramane insarcinata a lucrat (5 ani) dupa ce a ramas insarcinata a mai lucrat 2-3 luni, a intrat in concediu de risc maternal, dupa care in cocnediu prenatal, dupa nasterea copilului daca eu voi intra in CCC trebuie sa mai astept cele 42 zile de lauzie ale sotiei, sau pot depune actele imediat ce se naste copilul? pentru ca asta influenteaza si data suspendarii contractelor individuale de munca (2 joburi).

Actele se depun dupa ce sotia termina concediul postnatal.

2. Cand voi face cererea trebuie sa mentionez durata pe care vreau sa primesc indemnizatia de crestere copil, care este aceasta 24 luni sau 22 luni, 2 luni fiind rezervate sotiei in acest caz. Avand in vedere ca sotia a lucrat inainte de a ramane insarcinata, dupa a stat in concediu de risc maternal iar apoi in prenatal / postnatal, dupa acestea ea isi va da demisia de la job-ul ei. In acest caz putem alege ca ea sa nu mai stea cele 2 luni in concediu de crestere copil, sau este obligatoriu.

Nu este obligatoriu sa stea in CCC, dar daca indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC, atunci duarat CCC pentru dvs se reduce cu 2 luni.

3. Care ar fi datele:
-data nastere copil 27.05.2024
-data suspendare CIM-uri:incepand cu 08.07.2024
-data intrare in CCC:. 08.07.2024

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc tatăl copilului Roxana Z. Roxana Z. Buna ziua! Sunt însărcinată și lucrez. In scurt timp voi înceta contractul de munca din motive personale. Poate intra sotul in concediu de crestere a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie - concediu crestere copil GeorgianaGeorgiana2019 GeorgianaGeorgiana2019 Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc). Din data ... (vezi toată discuția)
Indemnizație Andreealinda Andreealinda Bună sunt în concediu creștere copil pana în martie! Între timp sunt însărcinată și urmează sa nasc la Sf lui iulie. La lucru ar trebui sa ma întorc ... (vezi toată discuția)