avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna dimineață! Se pare ca nu pot sa adorm pana nu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna dimineață! Se pare ca nu pot sa adorm pana nu aflu mai ...

Buna dimineață! Se pare ca nu pot sa adorm pana nu aflu mai multe detalii despre o anumita situatie!
Eu cu sotia mea avem o fetita de un an jumatate ( 08-11-2022 nascuta) intre timp se pare ca sotia a ramas din nou insarcinata si dupa calculele noastre undeva prin ianuarie-februarie cam trebuie sa nasca, pana aici totul in regula pentru mine, in schimb nu inteleg, nu stiu anumite aspecte legate de cum se procedeaza in aceasta situatie
1 din cate stiu sotia undeva prin octombrie isi termina concediul de crestere copil, ce se intampla cu ea in perioada octombrie-ianuarie? In sensul ca trebuie sa se intoarca la locul de munca? Noi am prefera ca ea sa stea acasa dat fiind ca o sa fie undeva in luna 6 cu sarcina
2 din punct de vedere financiar, nu inteleg niste lucruri, in momentul de fata sotia beneficiaza de o indemnizatie de 8000 de lei, indemnizatie care inteleg ca o sa fie aceasi si pentru al doilea copil daca se naste pana primul copil implineste 3 ani, dupa terminarea CCC sotia poate intra direct in concediu prenatal? Daca da cum se calculeaza indemnizatia in cazul de fata?
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:36, 11 Mai 2024
1. Poate reveni la munca sau poate intra in concediu medical, apoi in concediu prenatal/postanatal.

2. În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.

In cacul intra , indemnziatia CCC1 + indemnizatia concediu medical


Cornel Vasile a scris:

1. Poate reveni la munca sau poate intra in concediu medical, apoi in concediu prenatal/postanatal.

2. În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.

In cacul intra , indemnziatia CCC1 + indemnizatia concediu medical



De mentionat ca sotia inainte sa nasca primul copil a avut un pfa, pfa care acum este suspendat, deci nu are un loc de munca la care sa se intoarca, in aceasta situatie are dreptul la concediu medical?
Are dreptul numai daca are contract de asigurare incheiat cu Casa de Sanatate pentru concedii medicale și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Continuitate indemnizatie crestere copil, pentru al doilea copil. Sitz Sitz Buna ziua! Am o nelamurire pe care as vrea s-o rezolv cu ajutorul dvs. Sotia mea primeste indemnizatia de crestere copil, valabila pana in luna aprilie, mai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cel de-al doilea copil cum se calculeaza? byanca1984ro byanca1984ro Sunt in concediu crestere copil pana la 16.06.2016. Daca raman insarcinata in perioada urmatoare si trebuie sa nasc tot in iunie sau iulie dupa terminarea ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere al doilea copil Monuk Monuk Buna ziua! Puteti sa ma ajutati, va rog, cu o informatie? Sunt in concediu de crestere pentru primul copil pana in ianuarie 2015. Daca nasc al doilea copil ... (vezi toată discuția)