Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... o persoana cu gradul II de invaliditate are dreptul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

o persoana cu gradul II de invaliditate are dreptul conform legii ...

o persoana cu gradul II de invaliditate are dreptul conform legii la un bilet de tratament balnear anual si daca prevederile legii 448/2006 sunt valabile si in prezent.
multumesc
Legea 448/2006 este in vigoare.
[ link extern ]

art.11
(1) In vederea asigurării asistenței de recuperare/reabilitare, persoanele cu handicap au dreptul la:
a) dispozitive medicale gratuite în ambulatoriu, conform listei și în condițiile prevăzute în Contractul-cadru privind condițiile acordării asistenței medicale în cadrul sistemului asigurărilor sociale de sănătate și a normelor sale de aplicare;
b) servicii gratuite de cazare și masă și pentru însoțitorul copilului cu handicap grav sau accentuat ori al adultului cu handicap grav sau accentuat în unitățile sanitare cu paturi, sanatorii și stațiuni balneare, la recomandarea medicului de familie ori a medicului specialist, asigurate de la Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, conform Contractului-cadru privind condițiile acordării asistenței medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate;
c) un bilet gratuit de tratament balnear, în cursul unui an, pe baza programului individual de reabilitare și integrare socială și a recomandării medicului de familie sau a medicului specialist
multumesc mult pentru raspuns