Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Bunicii mei au fost inmormantati in satul in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Bunicii mei au fost inmormantati in satul in care au ...

Buna ziua
Bunicii mei au fost inmormantati in satul in care au trait, acestia sunt morti de peste 30 de ani. Anul acesta cand am fost sa fac mormintele de Pasti, nu am mai gasit mormintele, pur si simplu s-au construit peste acestea 2 cavouri. Cum pot proceda legal si ce parghii am, pt ca noi rudele nu am fost intrebate, nu stim nici macar unde sunt osemintele.
Mentionez ca erau morminte direct in pamant, in cimitirul satului, acolo nu e cu cumparat loc sau altele de genul.
Multumesc anticipat!
Legea cimitirelor mentioneaza ca mormintele se concesioneaza maxim 25 de ani. Daca au trecut 30 de ani, zona a fost concesionata altcuiva.
Primaria si preotul trebuie sa stie cine sunt noii concesionari. Trebuie sa aveti in vedere si plata anuala a taxei pentru cimitir fixata de primarie sau de preot.
Gasiti aici legea cimitirelor: [ link extern ]