Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am si eu o întrebare , in fata terenului meu este o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am si eu o întrebare , in fata terenului meu este o porțiune ...

Am si eu o întrebare , in fata terenului meu este o porțiune fără cadastru , vecinul meu poate să obțină in vreun fel portiunea aceasta , care automat este in fata curții mele ?
Faptul că nu are cadastru nu înseamnă că nu are proprietar
adriandimitriu, utilizator

adriandimitriu a scris:

Faptul că nu are cadastru nu înseamnă că nu are proprietar
[/quot
Să explic mai bine situația terenul meu cu ce al vecinului s-a dezmembrat, eu beneficiez de o parte , el de cealaltă ( de menționat este faptul ca până în momentul actual beneficiem de un gard comun la strada principală ) .
Doar ca acest gard este pus pe domeniul public atât la mine cat și la el , pentru ca nu a respectat cadastrul și practic și -a însușit câțiva metri de teren .
M-am interesat și am aflat ca după 10 ani de când practic și-a însușit câțiva metri de teren , a pus un gard și câțiva pomi , poate într-un procent mic să îl obțină legal .
Și acum revin la întrebarea intiala , poate să obțină legal , terenul din fata zonei mele de cadastru ? Practic din fața curții mele dacă eu nu doresc să beneficiez de gardul construit de el și vreau să mă rezum la cadastru pe care îl am eu?

Nu poate să obțină acea zonă.

Sergiu5342 a scris:

adriandimitriu a scris:

Faptul că nu are cadastru nu înseamnă că nu are proprietar
[/quot
Să explic mai bine situația terenul meu cu ce al vecinului s-a dezmembrat, eu beneficiez de o parte , el de cealaltă ( de menționat este faptul ca până în momentul actual beneficiem de un gard comun la strada principală ) .
Doar ca acest gard este pus pe domeniul public atât la mine cat și la el , pentru ca nu a respectat cadastrul și practic și -a însușit câțiva metri de teren .
M-am interesat și am aflat ca după 10 ani de când practic și-a însușit câțiva metri de teren , a pus un gard și câțiva pomi , poate într-un procent mic să îl obțină legal .
Și acum revin la întrebarea intiala , poate să obțină legal , terenul din fata zonei mele de cadastru ? Practic din fața curții mele dacă eu nu doresc să beneficiez de gardul construit de el și vreau să mă rezum la cadastru pe care îl am eu?