Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot renunța la partea mea dintr-un pământ ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot renunța la partea mea dintr-un pământ moștenit, in favoarea ...

Pot renunța la partea mea dintr-un pământ moștenit, in favoarea altui moștenitor, cu condiția ca acesta să nu vândă terenul?

Avem un pământ moștenit, iar unul dintre moștenitori dorește să îi cedăm acel pământ pentru a ridica un hambar pe el. Momentan pământul este pe numele bunicului decedat, și trebuie făcută succesiune. Eu nu am treabă să renunț la acel teren, pentru că nu îl folosesc, dar nici nu mi-ar conveni ca persoana in favoarea căruia renunț să îl vândă și să păstreze toți banii.
MariusN23, utilizator
Dezbateti succesiunea si nu renunțați, daca renuntati ,nu puteti pune condiții ca nu mai aveti treaba cu terenul.
Nu puteți.
În primul rând, ca renunțarea la o moștenire este pura și simpla, nu "în favoarea " cuiva și în al doilea rând, nu poate fi condiționată, căci altfel e nulă.
Așadar, fie renunțați simplu, fie rămâneți moștenitor, iar dacă se va pune ulterior problema vânzării, veți vinde împreună și veți împărți banii.