Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare cota parte apartament si succesiune Buna ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare cota parte apartament si succesiune Buna ziua, e vorba ...

Intrebare cota parte apartament si succesiune

Buna ziua, e vorba de un apartament, proprietarii care l-au cumparat au murit si au ramas urmatorii oameni:

Cei 2 proprietari au avut o fata si un baiat -> fata e in viata si are 2 copii, baiatul a murit si au ramas in viata sotia si copilul lui.

Puteti sa imi spuneti ce parte din apartament ii revine fiecaruia si ce se intampla daca nu sunt toti de acord sa vanda apartamentul, va rog?

Se poate face succesiunea daca nu sunt toti mostenitorii de acord?

Multumesc frumos.
Mergeti la un notar, succesiunea se dezbate daca mostenitorii sunt de acord. Se poate dezbate si daca unii vor sa vanda ulterior, altii nu. Ea se imparte egal intre cei doi copii, dupoa cel decedat vin mostenitorii sa preia partea acestuia.