Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua.Sunt interesat dacă eu fiind angajat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua.Sunt interesat dacă eu fiind angajat într-o societate ...

Bună ziua.Sunt interesat dacă eu fiind angajat într-o societate ca operator asamblare sunt pus să merg în aceasi unitate dar într-un alt departament în speță injecție acolo fiind alte riscuri alte condiții de muncă. Pot fi obligat să merg să lucrez acolo nefiind anunțat în prealabil ?
Nu inreleg ce inseamna injecție, insa nu, nu pot fi modificate conditiile de munca din contract fara acordul dv.
Nimeni nu poate fi obligat să muncească sau să nu muncească într-un anumit loc de muncă ori într-o anumită profesie, oricare ar fi acestea.

Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul Muncii.