avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua.Sunt interesat dacă eu fiind angajat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua.Sunt interesat dacă eu fiind angajat într-o societate ...

Bună ziua.Sunt interesat dacă eu fiind angajat într-o societate ca operator asamblare sunt pus să merg în aceasi unitate dar într-un alt departament în speță injecție acolo fiind alte riscuri alte condiții de muncă. Pot fi obligat să merg să lucrez acolo nefiind anunțat în prealabil ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:27, 13 Mai 2024
Nu inreleg ce inseamna injecție, insa nu, nu pot fi modificate conditiile de munca din contract fara acordul dv.
Nimeni nu poate fi obligat să muncească sau să nu muncească într-un anumit loc de muncă ori într-o anumită profesie, oricare ar fi acestea.

Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul Muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare functie ContSters74221 ContSters74221 buna ziua! poate un director de societate,printr-o cerere (adresata lui) si printr-un raport,fara cercetare prealabila,sa modifice unilateral funcia si ... (vezi toată discuția)
Munca in plus cathy1220 cathy1220 Buna ziua, Fratele meu lucreaza la o firma privata. Clientul firmei a cerut sa preia atributiile unui angajat de al lor care a fost dat afara. In momentul ... (vezi toată discuția)
Incadrare functie job florinf69 florinf69 buna ziua, lucrez intro firma de confectii, m-am angajat ca operator calculator. ulterior am fost mutat pe un alt departament, unde imprimam emblemele de ... (vezi toată discuția)