Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Redirectionare impozit pentru persoana cu salarii si ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Redirectionare impozit pentru persoana cu salarii si venituri din alte surse

Situatia mea e urmatoarea: sunt salariat si am si venituri din alte surse. Depun declaratia unica 212 in fiecare an.

Doresc sa donez 3.5% din impozit la un ONG. Daca deja specific ONG-ul in declaratia unica, mai trebuie sa depun si formularul 230 (astfel incat 3.5% din impozitul de pe salariu sa fie redirectionat si el)?
da, pentru ca declaratia 230 se refera doar la impozitul pe venitul din salarii si asimilat salariilor, care nu apare in declaratia unica ( 212) pe cand redirectionarea facuta prin declaratia tip 212 se refera numai le veniturile declarate prin acea declaratie 212, care nu le includ pe cele din salarii si asimilate salariilor.....