Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare autospeciala intracomunitar -TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare autospeciala intracomunitar -TVA

Situatie de fapt: Firma platitoare de tva are achizitionata o autospeciala din tara, plata prin fonduri europene. Au trecut 5 ani, nu mai desfasoara activitate specifica , fapt pentru care s-a decis , sa vanda autospeciala si o vinde in Germania. Nu a fost amortizata integral, a fost in conservare o perioada de timp. Am dori sa aflam, daca livrarea autospecialei, din punct de vedere al tva, este scutita cu drept de deducere, si ce implica neamortizarea integrala. Va mulumim!
NICULIN, utilizator