Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Mandat administrator - salariul minim constructii sau ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Mandat administrator - salariul minim constructii sau salariul minim pe ec la nivel de tara?

Buna ziua,
Pentru a mentine calitatea de microintreprindere, cunosc faptul ca o societate trebuie sa aibe fie un CIM activ cu 8 ore/zi, fie un contract de administrare, remunerat cu salariul minim pe economie. Intrebarea mea e daca firma activeaza in domeniul constructiilor (cod CAEN 4120), e necesar ca salariul administratorului sa fie in conformitate cu sectorul constructiilor sau e suficient sa fie incadrat cu salariul minim la nivel national? Imi puteti oferi, va rog si un temei legal?
Multumesc frumos!
e necesar ca salariul administratorului sa fie in conformitate cu sectorul constructiilor. Coroborati cele doua texte de lege ..cel cu salariul minim in constructii cu cel privind facilitatile fiscale.
Cornel Vasile, Consilier juridic