Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Vreau sa achiziționez un imobil și nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Vreau sa achiziționez un imobil și nu știu exact ...

Bună ziua,
Vreau sa achiziționez un imobil și nu știu exact care sunt blocurile încadrate cu risc seismic(bulina) din oraș, cum pot sa aflu? Exista o lista anume? Dacă de exemplu vânzătorul ma minte cum ca n ar fi cu bulina apartamentul și el este se poate afla la procesul de vanzare ( notar) sau trebuie ca eu sa ma interesez înainte undeva anume și unde?
Va mulțumesc!
Va interesati dv.
Imobilele evaluate pentru risc seismic sunt publice. Daca imobilul nu se afla in lista nu inseamna ca nu are risc seismic, ci ca nu a fost evaluat. Daca se afla in lipsa, vedeti acolo daca are un risc seismic si care anume. Indicii sunt si vechimea constructiei, tipul etc.