Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Mana mea decedat în 2019,acum vrem sa facem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Mana mea decedat în 2019,acum vrem sa facem succesiunea,eu ...

Buna ziua.Mana mea decedat în 2019,acum vrem sa facem succesiunea,eu cu sora mea fiind singurii moștenitori.In 2013,fără știrea mea a încheiat un Contract de întreținere cu rezerva dreptului de uzufruct viager cu sora mea..Eu nu am știut că existe un certificat de moștenitor dupa taxă de succesiune in urma morții tatălui meu in 1989.In certificatul de moștenitor este trecută mama și eu că unic moștenitor cu 3/4 din moștenire.Mama prin contractul de întreținere ia cedat sorei mele partea ei de moștenire.Intrebarea mea este nu trebuia să mă includă și pe mine că moștenitor la cedarea părții ei de moștenire?Am înțeles că trebuiau înștiințat și eu și inclus la cedarea părții ei.Mai pot face ceva după atâta timp să pot intra in posesia a ce mi se cuvine.Va mulțumesc
Mama nu a lasat mostenire surorii, ci a facut contract in timpul vietii. In timpul vietii toate persoanele pot dispune liber de bunurile lor. Daca e legal sau nu acel contract de intretinere, nu stiu, asta trebuie vazut, daca a ingrijit-o etc.
nu plecati de la premisa ca vi se cuvine, ca nu vi se cuvine, nimeni nu e obligat sa lase ceva avere in urma sa. Mamam instrainat casa din timpul vietii si nu, nu aveti ce face.