Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua .
Daca sotul meu a avut testament de la tatal lui acum dupa decesul sotului benificiez si eu de acest testament . Trebuie sa mai chem cumnatii si cumnatele mele la succesiune sau nu mai este nevoie . Mentionez ca nu am copii?
Va multumesc pentru raspuns !
buna ziua!
trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma sotului dvs.
sotul dvs a decedat ulterior tatalui sau?
daca aceasta este situatia, ulterior cu CM-ul de pe urma sotului puteti dezbate succesiunea de pe urma socrului.
trebuie sa ii chemati si pe ceilalti descendeti ai socrului.
Chemati numai cumnatii sau in lipsa acestora descendentii acestora.
Primul a murit socru si am dezbatut succesiunea numai cu o parte dintre cumnati , apoi a murit sotul meu. Mai e nevoie sa chem cumnatii ?
Testamentul nu imi este de ajuns sa raman unica mostenitoare ?
Va multumesc.
buna ziua!
de ce ati dezbatut doar cu o parte din cumnati?
restul ce au facut au dat declaratii de renuntare sau ce?
dar la momentul la care s-a dezbatut succesiunea de pe urma socrului, nu s-a prezentat si testamentul?
Ceilalti mostenitori nu s-au prezentat din motive necunoscute si daca am observat ca nu au habar, la urmatoarea succesiune nu i-am chemat si mi-am facut singura certificat de mostenitor unic.
Ce se poate intampla si in ce postura ma aflu ?
Va multumesc !