avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vaduva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vaduva

am fost casatorita cu sotul meu 20 de ani dar nu am avut copii , am locuit cu socrii in aceas curte timp in care socrul meu i-a facut testament sotului meu ca sa nu avem probleme cu ceilalti copii ai lui dupa care a murit .Din pacate nu ne-am bucurat prea mult de casnicie ca sotul meu a murit si nu mi-a lasat nimic la numele meu , apoi eu am facut succesiunea , nu am chemat si fratii lui pentru ca lor le-a facut cate o casa socru meu si noua ni se cuvenea curtea batraneasca pentru ca am fost cei mai mici copii
Dupa15 ani de la decesul socrului si 12 de la decesul sotului cumnatii mei m-au chemat in instanta pentru nulitatea CM-ului, si s-au ridicat cu pretentii asupra casei parintesti
Ce sfaturi imi dati vizavi de problema mea ?
Ar putea ei sa imi anuleze testamentul pe care sotul meu il avea de la taicasu?






/
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 16:06, 31 Ianuarie 2011
...parerea mea e ca dreptul de a cere reductiune testamentului s-a prescris dupa 3 ani de la decesul socrului sau ma rog de la data la care au luat cunostinta de testament cumnatii...
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2011
ContSters4579, utilizator
Subscriu.

Si apoi ...au cerut doar nulitatea CM-ului?
Atunci actiunea imi pare si lipsita de interes... caci tot legatarul ar culege mostenirea.
Multumesc pentru raspuns
Legatar universal a fost sotul meu care a murit si nu avem copii si acum comnatii vor reductiunea testamentului si anularea CM - ului dupa sotul meu cu motivul ca nu au fost prezenti la succesiunea sotului meu .
Astept ajutorul domnilor avocati !!!

nu vrea nimeni sa imi dea un sfat ......sau macar o parere?
chiar nu stie nimeni?????

Alte discuții în legătură

Ajutati-ma ! Ghica2000 Ghica2000 buna ziua sint vaduva de 15 ani ..am primit citatie sa ma prezint ca sa impartim bunurile sotuluimeu decedat mai precis pamantul pe care il am pe acelasi ... (vezi toată discuția)
Mostenire vaduva vaduva Buna ziua . Daca sotul meu a avut testament de la tatal lui acum dupa decesul sotului benificiez si eu de acest testament . Trebuie sa mai chem cumnatii si ... (vezi toată discuția)
Dupa 20 de ani yvecoi yvecoi in urma cu 20 de ani a murit soacra mea si cele 2 fiice + sotul meu au renuntat la partea lor in favoarea tatalui .Dupa 2 ani moare si socru dar nu inainte ... (vezi toată discuția)