Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vaduva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vaduva

am fost casatorita cu sotul meu 20 de ani dar nu am avut copii , am locuit cu socrii in aceas curte timp in care socrul meu i-a facut testament sotului meu ca sa nu avem probleme cu ceilalti copii ai lui dupa care a murit .Din pacate nu ne-am bucurat prea mult de casnicie ca sotul meu a murit si nu mi-a lasat nimic la numele meu , apoi eu am facut succesiunea , nu am chemat si fratii lui pentru ca lor le-a facut cate o casa socru meu si noua ni se cuvenea curtea batraneasca pentru ca am fost cei mai mici copii
Dupa15 ani de la decesul socrului si 12 de la decesul sotului cumnatii mei m-au chemat in instanta pentru nulitatea CM-ului, si s-au ridicat cu pretentii asupra casei parintesti
Ce sfaturi imi dati vizavi de problema mea ?
Ar putea ei sa imi anuleze testamentul pe care sotul meu il avea de la taicasu?

/
...parerea mea e ca dreptul de a cere reductiune testamentului s-a prescris dupa 3 ani de la decesul socrului sau ma rog de la data la care au luat cunostinta de testament cumnatii...
ContSters4579, utilizator
Subscriu.

Si apoi ...au cerut doar nulitatea CM-ului?
Atunci actiunea imi pare si lipsita de interes... caci tot legatarul ar culege mostenirea.
Multumesc pentru raspuns
Legatar universal a fost sotul meu care a murit si nu avem copii si acum comnatii vor reductiunea testamentului si anularea CM - ului dupa sotul meu cu motivul ca nu au fost prezenti la succesiunea sotului meu .
Astept ajutorul domnilor avocati !!!

nu vrea nimeni sa imi dea un sfat ......sau macar o parere?
chiar nu stie nimeni?????