Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dupa 20 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dupa 20 de ani

in urma cu 20 de ani a murit soacra mea si cele 2 fiice + sotul meu au renuntat la partea lor in favoarea tatalui .Dupa 2 ani moare si socru dar nu inainte de a lasa testament sotului meu si la succesiune nu am mai chemat si surorile pt ca oricum nu veneau Din pacate insa a murit si sotul meu la scurt timp dupa socru(era bolnav demult)si am ramas singura pt. ca nu am copii.Cu testamentul si cu CM-ul sotului am facut succesiunea la acelas notar de pana atunci dar nu am chemat cumnatele nici de aceasta data
Acum dupa 20 de ani m-au chemat in instanta pt nulitate absoluta dar in acesti ani eu am platit taxe la primarie pt casa si teren.
Puteti sa imi spuneti parerea dv. despe cazul meu......multumesc!
yvecoi a scris:

.Cu testamentul si cu CM-ul sotului am facut succesiunea la acelas notar de pana atunci dar nu am chemat cumnatele nici de aceasta data
Acum dupa 20 de ani m-au chemat in instanta pt nulitate absoluta dar in acesti ani eu am platit taxe la primarie pt casa si teren.

Sa intelegem ca acum 20 ani v/au chemat in judecata pentru nulitatea absoluta a testamentului? Cum s-a solutionat acel proces?

cred ca nu m-am exprimat corect ....Acum m-au chemat(dupa20 de ani).....eu cand am facut succesiunea sotului am mers cu testamentul si cu CM-ul pe care sotul meu ..le avea dupa taicasu .Credeti ca mai au sanse sa imi anuleze actele dupa atatia ani?
Eu inteleg ca acum, dupa 20 de ani a fost chemata in judecata....
daca e asa angajati-va urgent avocat deoarece au sanse sa castige...nu va bazati pe uzucapiune ca nu merge intre mostenitori, iar argumentul ca nu le-ati chemat ca nu veneu nu e de luat in seama.
mutumesc pt raspuns
daca au sanse mari de castig poate puteti sa imi spuneti (in procente ) la cat am eu dreptul si cat cumnatele ....
si cu testamentul ce se va intampla?
invocati prescriptia dreptului de optiune succesorala