Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau ce? si de o saptamana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau ce? si de o saptamana

domnilor avocati si consilieri juridici ,buna ziua
numele meu este Ana si am urmatoarea problema: ;sant vaduva de 15 ani si pentru ca sotul meua avut testament de la tatal -sau nu a mai fost nevoie sa chem cumnatii la succesiune (eu nu sant trecuta in testament)si de o saptamana am primit citatie sa ma prezint ca parat pentru nulitate in acte.Eu nu am copii dar am nepoti care sa ma mosteneasca si am facut vanzare - cumparare cu un nepot dar nu inteleg ce mai vor ,dupa socrii sunt renuntatori toti in favoarea sotului meu care a decedat la 4 ani dupa socru si acum cumnatii sau gandit sa ceara avere dar de mine cine are grija cand nu o sa mai pot ?Daca au renuntat o data mai au dreptul la ceva?dupa 15 ani se mai poate face ceva ?
cumnatii dvs au cedat partea lor de mostenire dupa tata, sotului dvs, dar dupa moartea sotului, ati dezbatut succesiunea dupa sotul dvs?
~ Conținut șters la cerere ~
Nu aveti o copie dupa cererea de chemare in judecata, atasata la citatie?
Scrieti-ne cat puteti din ce anume se cere in aceasta.
domnilor avocati sant chemata pt nulitatea CM-ului pt ca nu i-am chemat la succesiunea lui fratesu si vor sa-mi reduca testamentul la 14 si ei sa ia restul de avere,dar pana acum unde au fost? si cu mine cum ramane ca eu am vandut unui nepot ca sa ingrijasca de mine?
la succesiunea sotului dvs. aveau vocatie succesorala fratii dansului in concurs cu dvs., sotia supravietutitoare .
daca dvs. nu i-ati chemat la dezbaterea succesiunii si vi s-a emis ceritficat de mostenitor doar dvs., dansii au posibilitatea sa invoce nulitatea absoluta a CM , intrucat si ei aveau dreptul la o cota parte din succesiunea fratelui lor.
daca ati fi avut descendenti, dansii nu mai aveau vocatie succesorala la succesiunea fratelui lor.
din pacate , vor castiga in instanta fratii sotului decedat !!