Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua am și eu o întrebare....am născut recent ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua am și eu o întrebare....am născut recent și în ...

Bună ziua am și eu o întrebare....am născut recent și în certificatul copilului este trecut fostul soția tata de care încă nu am divorțat,se poate face o declarație notariala de recunoastere a minorului? Amandoi sunt de acord sa recunoască fostul ca nu e copilul lui și actualul sa își recunoască copilul...
Nu se poate rezolva la notar.
Trebuie obligatoriu proces de tagada paternitate la judecatorie.

Probabil va trebui sa platiti cateva zeci de mii de lei cheltuieli de judecata.
Cel mai mult costa testul ADN.
Dapix, utilizator
Prin lege, copilul are ca tata pe sotul mamei daca data conceptiei este situata in timpul casatoriei. In cazul dvs cu atat mai mult cu cat casatoria nici nu este desfacuta.

Pentru ca minorul sa aiba trecut in certificat numele tatalui sau biologic este necesaa actiune in tagada paternitatii in instanta. Stabilirea filiatiei este un fapt juridic extrem de important care nu poate fi lasat pe seama unor simple declaratii, fie ele si autentice.

Proba ADN este cea care va certifica filiatia fata de tata in cazul dvs.

Contactati un avocat si demarati procedurile. Deocamdata copilul va avea in certificat ca tata pe sotul mamei, iar ulterior - dupa ramanerea definita a hotararii in procesul de tagada a paternitatii - i se va emite un nou certificat care sa tina seama de filiatia stabilita in urma testarii ADN si a procesului.