Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dosar neplata pensie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dosar neplata pensie

In 2020, baiatul major a făcut plângere pentru neplata pensiei alimentare! Plângerea a stat în sertarul poliției, până ieri, când au venit( după 3 ani și 10 luni să îi ceară declarație băiatului! Totodată, polițiștii au spus ca , oricum se prescrie!
Întrebarea este, dacă nu e vina noastră, să mergem înainte? Dacă poliția ia declarația, nu se elimină prescripția?
monny79, utilizator
N-ați știut, sau de ce n-ați apelat la Executor Judecătoresc, să-l execute silit`?
Nu poliția se ocupă cu executarea silită a pensiei de întreținere.

Plângerea la Poliție nu întrerupe termenul de prescripție.
Declarația luată de către poliție, și ancheta în general, NU întrerupe termenul de prescripție.

Mergeți acum URGENT la executor, dacă vreți să fie întrerupt termenul de prescripție.
Doar EXECUTORUL poate întrerupe prescripția.
Dapix, utilizator
Plângerea la politie este făcută în astfel de cazuri mai mult pt a pune presiune pe debitorul obligației de întreținere, nu trebuia sa va așteptați la minuni.Daca avea bunuri în România,loc de munca,venituri trebuia sa mergeți la executor nu sa așteptați 3 ani după vajnicele organe ale miliției..
Prescriptia dreptului de acere executarea silita in civil este una, prescriptia faptei penale este o alta prescriptie. Daca nu si-a indeplinit constant de a lungul acestor 3 ani obligatia putem vb de o infractiune continuata.

În cazul infracţiunilor continue termenul de prescriptie curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, iar în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni.

Prin urmare, daca exista hotarare judecatoreasca puneti o in executare silita printr un executor, putand obtine suma de bani pe ultimii 3 ani.

Pentru dosarul penal mergeti cu avocat si discutati cu ofiterul care instrumenteaza dosarul.
@Dapix
Nu aveam ce executa

Manuela Rășină, administrator