Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare procura

Buna seara!

Caut si eu o lamurire in privinta procedurii procurilor.
Tatal meu mi-a facut mie personal o imputernicire sa il reprezint in relatia cu o societate dupa care i-a facut fratelui meu o procura asemanatoare fara insa a o anula pe a mea.
Contactand societatea respectiva mi s-a comunicat faptul ca nu mai sunt in masura sa il reprezint pe tata deoarece exista alta procura in acest sens.
Pentru ca o alta procura sa fie valida nu este nevoie de anularea primei procuri?Sau incheierea celei de a doua procuri o anuleaza pe prima?

Va multumesc.
Samulea, utilizator
Se inregistreaza procurile.
AV. GABRIELA GERBER a scris:

Binenteles ca procurile se inregistreaza, binenteles ca notarii au obligatia verificarii registrului pentru a vedea valabilitate aprocurii care i se prezinta.

Cautati informatii despre RNNEPR (Registrul Național Notarial de Evidență a Procurilor și a Revocării acestora).

Cateva detalii aici [ link extern ]

Procurile pentru societăți nu se înregistrează.
Ghiciți de ce? Pentru ca în afara de notarii publici, instituțiile nu au acces la Registrul Național Notarial de Evidenta a Procurilor.
Cei de la Registrul Comerțului, de exemplu, nu au nici cum și nici de ce sa verifice dacă procura lui X-ulescu pentru societatea Y a fost sau nu revocata.
Dvs ca avocat verificați dacă procura notariala lăsată de clientul dvs a fost revocata? Dar instanta, unde verifica?
raluk0207, utilizator

Samulea a scris:

Se inregistreaza procurile.

Se înregistrează procurile pentru încheierea actelor autentice (de vânzare/donație/pentru reprezentare la dezbaterea succesiunii/pentru divorțul pe cale notariala/pentru ipoteca etc )
Tind sa va dau dreptate intrucat societatea respectiva mi-a transmis ca procura mea nu este inregistrata .Ma puteti ajuta cu un articol de lege care sa ateste faptul ca procura nu este nula decat daca este facut un act in acest sens?
Manuela Rășină, administrator
Art.2030 Cod civil
Modurile de încetare
Pe lângă cauzele generale de încetare a contractelor, mandatul încetează prin oricare dintre următoarele moduri:
a) revocarea sa de către mandant;
b) renunţarea mandatarului;
c) moartea, incapacitatea sau falimentul mandantului ori a mandatarului.

Legala nu specifica încetarea mandatului, dacă mandantul mai face o procura pentru aceeași operațiune, altei persoane