avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... SRL microintreprindere, 1 salariat; trebuia sa fi ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

SRL microintreprindere, 1 salariat; trebuia sa fi platit 1% sau 3% ?

Buna ziua. Am un SRL, microintreprindere, 1 salariat. Venitul pe 2023 a fost aprox 61000 euro. In aprilie, cand am platit impozitul pe venit aferent primului trimestru din 2024, trebuia sa fi platit 1% sau 3% ? Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 09:14, 26 Mai 2024
Nu conteaza ca ati avut venituri de 61.000 euro in 2023. Daca in trimestrul 1/2024 ati avut venituri sub 60.000 euro aplicati cota de impozitare de 1%.
Puteti sa-mi faceti trimitere la un art si un aliniat din CF ? Multumesc
Art. 51 aliniatul (1) litera a) si art. 51 aliniatul (4 indice 1).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Microintreprindere trecere impozit de la 1% la 3% magdalena_ema magdalena_ema Buna ziua! Pentru o microintreprindere cu un angajat platesc impozit 1%. Luna aceasta angajatul indeplineste conditiile de pensionare. Cu ce luna, trim. trec ... (vezi toată discuția)
Calculul impozitului micro 2024 iacob78 iacob78 Buna ziua, Am o nelamurire legata de calculul impozitului micro pe anul 2024,Daca la luna Martie 2024 depasesc plafonul de 60,000eur la venituri, pe ... (vezi toată discuția)
Taxa forfetara husaru anca husaru anca buna ziua , lamuriti ma va rog care este situatia actuala a povestii despre taxa forfetara ????????????????? si cat am de platit daca am un srl si nu ... (vezi toată discuția)