Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... SRL microintreprindere, 1 salariat; trebuia sa fi ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

SRL microintreprindere, 1 salariat; trebuia sa fi platit 1% sau 3% ?

Buna ziua. Am un SRL, microintreprindere, 1 salariat. Venitul pe 2023 a fost aprox 61000 euro. In aprilie, cand am platit impozitul pe venit aferent primului trimestru din 2024, trebuia sa fi platit 1% sau 3% ? Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Nu conteaza ca ati avut venituri de 61.000 euro in 2023. Daca in trimestrul 1/2024 ati avut venituri sub 60.000 euro aplicati cota de impozitare de 1%.
Puteti sa-mi faceti trimitere la un art si un aliniat din CF ? Multumesc
Art. 51 aliniatul (1) litera a) si art. 51 aliniatul (4 indice 1).