Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM salariata eligibila PLV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM salariata eligibila PLV

Buna ziua, rog opinie pe urmatoarea speta: o salariata intruneste conditiile pentru pensionare la limita de varsta, insa este in continuare activa in baza unei cereri de continuare a exectuarii CIM. Acum doreste sa inceteze contractul inainte de implinirea varstei de 65 de ani. In baza cererii pe care o depune, incetarea trebuie facuta cu art. 56, al.1, lit. c (incetare de drept la data indeplinirii conditiilor cumulative pt. PLV,) sau cu art 55. lit. b (cu acordul partilor)?

Multumesc frumos!
loreta.vatamanu, utilizator
cu art 55. lit. b (cu acordul partilor)