Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocare acces spatiu comun subteran
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocare acces spatiu comun subteran

Buna ziua,

asociatia de proprietari monteaza usa garaj subteran cu sms pentru care platesc si cei fara loc de parcare.
Accesul auto in subteran este permis doar celor cu locuri de parcare.
Nu doresc sa parchez in subteran, vreau doar sa folosesc liftul subteran cand am cumparaturi mai voluminoase de transportat.
Este legal sa fie restrictionat accesul la un spatiu comun pe care il am trecut in contractul de vanzare cumparare ca si cale de acces?

Multumesc
Administrarea spatiilor comune este in grija Asociatiei. Nu cunosc daca exista costuri suplimentare ale acestora referitor la spatiu, la lift, daca se poate accesa altceva, cine exact si cum plateste etc. Trebuie vazute actele asociatiei si contractul dv.
Vânzătorul declar că partile comune indivize ale Imobilului-Bloc sunt compuse din: pereti exteriori si interiori, instalati, scara de evacuare, casa scării, casa lifturilor, adaposturi protectie civila, camere si spatii tehnice subsoluri, acces subsol si parter, sasuri, holurile de acces pe fiecare nivel, etc.

Platesc pentru lift, platesc pentru montare usa auto cu sms, insa accesul este restrictionat.
Nu inteleg, v-am intrebat mult mai detaliat, nu inteleg cine plateste si in ce situatii, daca platesc suplimentar ecva am intrebat.
Este prea putin acel pasaj, conteaza ale cui sunt spatiile comune, ale proprietarilor cui? Regret, e nevoie de multe detalii.
Trebuie văzut dacă în actul de vânzare cumpărare și în acordul de asociere figurează în mod distinct și :

- Cota-parte (%) din părți comune subsol (spațiu circulație)

- Cota-parte (%) din teren subsol aferent

crvtec2 a scris:

Vânzătorul declar că partile comune indivize ale Imobilului-Bloc sunt compuse din: pereti exteriori si interiori, instalati, scara de evacuare, casa scării, casa lifturilor, adaposturi protectie civila, camere si spatii tehnice subsoluri, acces subsol si parter, sasuri, holurile de acces pe fiecare nivel, etc.

Platesc pentru lift, platesc pentru montare usa auto cu sms, insa accesul este restrictionat.

robert1958, utilizator
vinde apartament etc etc….., Impreună cu o cot parte de 0,58%, din partile si dependintele comune ale imobilului, precum si teren in suprafata indiviz de 11,95 mp, aferent apartmentului, din terenul in suprafat indiviz de 2.060 mp, pe care este edificat constructia.