Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... La ce se incadrează acuzații nefondate, care nu se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

La ce se incadrează acuzații nefondate, care nu se opresc doar ...

La ce se incadrează acuzații nefondate, care nu se opresc doar la a mi se comunica personal (cu scandal, desigur) ci la plângeri, petiții la poliție ...etc?
Se poate numi invinuire mincinoasă?
Acuzațiile sunt nefondate, mincinoase, fabulații chiar. Aș trece cu vederea, dacă nu aș fi deranjată cu petiții la politie, de parcă poliția și eu nu am avea altceva de făcut decât să ne plimbăm pe drumuri.
Consider că a venit momentul să fac eu insămi ceva in privința asta, dar nu stiu ce sa invoc
Mulțumesc anticipat
Depinde de ce va acuza, daca e vb de plangere penala pt furt ca ex, puteti face plangere pt denunț calomnios. Daca e vb de plangere ca va scuturați rufele pe geam ca ex, nu aveti ce face, decât poate sa o dati in judecata pe parte civila pt a cere daune pt prejudiciile cauzate.
Contează mult despre ce e vb, poate fi vb si de o hartuire, ati dat detalii prea puține, puteti merge sa va sfătuiți cu un avocat.
gi-jane2, moderator
Vă mulțumesc pentru răspuns. Nu am dat detalii pt că personal mi se pare o prostie, dar a ajuns să ne influențeze negativ viața. Durează de fff mult timp situația.
Am cerut inițial aici ajutor in urmă cu 7(!) ani
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ca să nu mai scriu dinnou
Problema e că m am trezit cu poliția la ușa de 2 ori in ultimul an, iar prima dată desigur că m am și speriat. Trebuia EU să depun plângere de atunci, nu am facuț o, dar acum aș vrea și nu știu dacă ar avea o incadrare ceva, sau trebuie doar să accept situația și să imi consum timpul mergând pe la poliție
Mulțumesc pt orice ajutor
Daca fapta este penală, încadrarea o stabilește procurorul în timpul anchetei.
gi-jane2 asta intrebam și eu cu câtiva ani in urmă aici, dacă poate fi numită harțuire, eu așa o consider. Mă chemi la poliție, imi pătezi imaginea...imi consumi timpul aiurea
CamyF, utilizator
Sta deasupra dvs, dedesubt? Tânăr ,bătrân? Poate crapă.
Cred ca și politia s-a saturat.
In opinia mea aveti următoarele variante, fie va mutati, fie ignorați, fie ii faceti zile fripte măcar sa stiti de unde vi se trage, fie il dati in judecata. Probla.e ca nu aveti cum sa dovediti ca face plangeri cu rea credinta.