Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... La ce se incadrează acuzații nefondate, care nu se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

La ce se incadrează acuzații nefondate, care nu se opresc doar ...

La ce se incadrează acuzații nefondate, care nu se opresc doar la a mi se comunica personal (cu scandal, desigur) ci la plângeri, petiții la poliție ...etc?
Se poate numi invinuire mincinoasă?
Acuzațiile sunt nefondate, mincinoase, fabulații chiar. Aș trece cu vederea, dacă nu aș fi deranjată cu petiții la politie, de parcă poliția și eu nu am avea altceva de făcut decât să ne plimbăm pe drumuri.
Consider că a venit momentul să fac eu insămi ceva in privința asta, dar nu stiu ce sa invoc
Mulțumesc anticipat
Dedesubt, cuplu de batrani. Am incercat sa iau toate variantele in calcul, chiar si aceea ca poate chiar aude ceva. In diagonala un etaj mai jos sunt copii pe care chiar eu ii aud cu 2 etaje mai sus. Sunt câini in bloc, repara lumea prin apartamente, ma rog fiecare cu treburile lor, oameni civilizati de altfel, care respecta regulile condominiului. Nu, lor li s a pus pata ca de aici e.
Si uite asa iti plesneste o vena si crapi inaintea lor. A ajuns sa spuna, si stiu si vecinii asta, ca da o gaura in tavan si imi baga furtunul cu gaze in casa. Nu ma cobor la mintea lor, dar nu stii niciodata cam cat de dilii pot fi unii, Incep sa ma tem de ei, stiind caz de batran care a omorat un tanar pentru o prostie.
V am spus si eu aici povestea mea.
CamyF, utilizator
Se poate vb de amenințări ( asta cu furtunul) și hartuire ( faptul ca va pândește, ca va abordează des). Depuneti plangere în acest sens, poate se mai potolesc.
gi-jane2, moderator
Plângere pt hartuire si aduse câteva dovezi in acest sens... telefoane, martori, înregistrări audio sau video.