avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... raspundere penala ???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

raspundere penala ???

as avea o intrebare, va rog, daca se poate ... pt un vecin necajit.
Am un vecin mai in varsta care tot e sacait de alt vecin prin diverse plangeri la politie si chiar in instanta si bineinteles ca la toate s-a dat N.U.P. ori au fost respinse ca nefondate ... pt ca batranul saracul nu prea are nici o vina. Celalalt e cam "dus" si i s-a pus pata pe batran, ba ca fumeaza in fata casei lui, ba ca il polueaza fonic ...etc.
Din cate am citit eu in Codul Penal nu prea se mai pedepseste insulta si calomnia (ca aici ar fi avut ocazia sa ii faca plangere) , dar sunt curioasa daca poate face pt. denuntare calomnioasa, date fiind solutiile primite pana acum ca nefondate/NUP.
Spuneti-mi pls. daca poate actiona pt. denuntare calomnioasa, unde se depune plangerea si ce sanse ar avea sa castige ... batranul saracul, nu doreste nimic decat sa fie lasat in pace, nu are pretentii materiale.
Cel mai recent răspuns: khalima , utilizator 21:24, 30 Iunie 2007
Insulta si calomnia au fost reincriminate printr-o decizie a Curtii Constitutionale ( DECIZIA Nr.62
din 18 ianuarie 2007 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.I pct.56 din Legea nr.278/2006 pentru modificarea şi completarea Codului penal, precum şi pentru modificarea şi completarea altor legi. Publicată în Monitorul Oficial nr.104 din 12.02.2007).

Daca numarul denunturilor / cererilor in justitie etc. sunt intr-un numar considerabil incat sa rezulte o hartuire a batranului, poate deschide proces impotriva acuzatorului.

Denuntul calomnios, definit de art 259 c. pen. alin 1 prevede ca trebuie sa existe o invinuire mincinoasa cu privire la savarsirea unei infractiuni.
Asa incat, daca vecinul sacaitor l-a acuzat pe batran (prin denunt sau plangere) cum ca ar fi savarsit o infractiune, dar a mintit, iar batranul poate sa probeze, avem un temei juridic ptr deschiderea unui proces. Concret: vecinul sacaitor denunta fapta batranului de calomnie, iar calomnia nu a avut loc, vecinul poate si acuzat de denunt calomnios Poluarea fonica si fumatul in fata casei nu sunt infractiuni, dar insulta si calomnia, da.

In cazul in care NUP-urile s-au dat dupa reincriminarea insultei si calomniei din 18.01.2007, insemana ca ori fapta nu a fost probata, ori nu prezenta pericol social etc.


as avea o intrebare, va rog, daca se poate ... pt un vecin necajit.
Am un vecin mai in varsta care tot e sacait de alt vecin prin diverse plangeri la politie si chiar in instanta si bineinteles ca la toate s-a dat N.U.P. ori au fost respinse ca nefondate ... pt ca batranul saracul nu prea are nici o vina. Celalalt e cam "dus" si i s-a pus pata pe batran, ba ca fumeaza in fata casei lui, ba ca il polueaza fonic ...etc.
Din cate am citit eu in Codul Penal nu prea se mai pedepseste insulta si calomnia (ca aici ar fi avut ocazia sa ii faca plangere) , dar sunt curioasa daca poate face pt. denuntare calomnioasa, date fiind solutiile primite pana acum ca nefondate/NUP.
Spuneti-mi pls. daca poate actiona pt. denuntare calomnioasa, unde se depune plangerea si ce sanse ar avea sa castige ... batranul saracul, nu doreste nimic decat sa fie lasat in pace, nu are pretentii materiale.

ok ... acum inteleg ...
mii de multumiri !
intr-adevar, batranul a fost reclamat si pentru insulta + calomnie, printre multele reclamatii, dar s-a dat NUP deoarece martorii nu au sustinut acuzatia zapacitului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca cineva ma reclama la infinit si primesc doar nup exista posibilitatea sa-l dau in judecata pentru daune morale|? ContSters182547 ContSters182547 din cate am mai discutat cica as putea sa dau in judecata acea persoana pe calomnie si acolo sa cer daune morale...multumesc (vezi toată discuția)
Denunt calomnios teo2304 teo2304 Buna ziua, mi s- a facut plangere penala pentru insulta prin telefon, mai concret ne-am certat prin telefon... replicile fiind reciproce... Persoana ... (vezi toată discuția)
Penal sau civil? jon53 jon53 Buna ziua, Daca intr-un dosar penal nu s-au luat in considerare decat amenintarile iar calomnia si insulta nu, va intreb daca mai sunt sau nu incriminate cele ... (vezi toată discuția)