avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daca cineva ma reclama la infinit si primesc doar NUP ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daca cineva ma reclama la infinit si primesc doar NUP exista posibilitatea sa-l dau in judecata pentru daune morale|?

din cate am mai discutat cica as putea sa dau in judecata acea persoana pe calomnie si acolo sa cer daune morale...multumesc
O plangere pentru denunt calomnios v-ar scuti de taxa de timbru pentru o actiune privind raspunderea civila delictuala...

da puteti dar din cite stiu eu,avind o asemenea problema,avocatii spun ca nu prea e cistig de cauza doar daca e vorba de internari pe la psihiatrie sau ceva de gen
da, exista aceasta posibilitate.
Bazavan a scris:

da puteti dar din cite stiu eu,avind o asemenea problema,avocatii spun ca nu prea e cistig de cauza doar daca e vorba de internari pe la psihiatrie sau ceva de gen


Cred ca ar fi bine sa si argumentati sustinerile dvs., altfel, din auzite...toata lumea poate face speculatii conform proverbului:"gura lumii nici pamantul nu o astupa".

Cand faceti referire la "avocati", ar fi cazul sa aveti si argumente legale...fiecare speta este unica in felul ei, iar noi nu putem sti ce probleme ati avut dvs. si ce sfaturi ati primit sau...auzit.
Infractiunea de calomnie nu mai este incriminata, asadar nu aveti ce face cu o plangere pe baza acestei infractiuni. Ceea ce puteti face este o plangere pt denuntare calomnioasa. Nu va luati dupa auzite.Succes!

Alte discuții în legătură

Insulta, calomnie liamic43 liamic43 Va rog sa-mi spuneti, daca insulta si calomnia(art.259 c.p) se pedepsesc sau au fost scoase din c.p? Nu ma intereseaza ca vor fi sau nu introduse in noul ... (vezi toată discuția)
Calomnie,denigrare,declaratie mincinoasa tib71stef2008 tib71stef2008 In urma cu un an jumate am fost reclamat de un nr .de pers.ca as fi facut ceva(mai multe)fara dovezi (cu toate ca sustineau ca au),am fost dus la ... (vezi toată discuția)
Lnfractiunea de insulta si calomnie sandidu sandidu Precum se stie , art 205 si 206 din Codul Penal referitoare la pedepsirea infractiunii de insulta si calomnie au fost eliminate ! Stie cineva daca fapta de ... (vezi toată discuția)