Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daca cineva ma reclama la infinit si primesc doar NUP ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daca cineva ma reclama la infinit si primesc doar NUP exista posibilitatea sa-l dau in judecata pentru daune morale|?

din cate am mai discutat cica as putea sa dau in judecata acea persoana pe calomnie si acolo sa cer daune morale...multumesc
am facut deja plangerea pt denunt calomnios, ce ar urma? multumesc frumos
olimpia_ilie a scris:

Infractiunea de calomnie nu mai este incriminata, asadar nu aveti ce face cu o plangere pe baza acestei infractiuni. Ceea ce puteti face este o plangere pt denuntare calomnioasa. Nu va luati dupa auzite.Succes!

Mai consultati ODATA codul penal in vigoare.
Calomnia ca si Insulta sunt fapte INCRIMINATE, doar ca nu sunt pedepsite cu inchisoarea ci cu amenda penala.
Asta inseamna TOT dosar penal iar amenda respectiva se trece in cazier.
Mai documentati-va si despre ce zice ICCJ si apoi comentati.

Înalta Curte de Casație și Justiție, constituită în secții unite, a soluționat în mod favorabil un recurs în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și s-a statuat că normele de incriminare a infracțiunilor de insultă și calomniei, reglementate în art.205 și art.206 Cod penal, precum și prevederile art.207 Cod penal privind proba verității aplicabilă unor astfel de infracțiuni, nu sunt în vigoare.
ContSters178374, utilizator
av_andrei a scris:

olimpia_ilie a scris:

Infractiunea de calomnie nu mai este incriminata, asadar nu aveti ce face cu o plangere pe baza acestei infractiuni. Ceea ce puteti face este o plangere pt denuntare calomnioasa. Nu va luati dupa auzite.Succes!

Mai consultati ODATA codul penal in vigoare.
Calomnia ca si Insulta sunt fapte INCRIMINATE, doar ca nu sunt pedepsite cu inchisoarea ci cu amenda penala.
Asta inseamna TOT dosar penal iar amenda respectiva se trece in cazier.

E vorba de codul penal de pe marte?

Cat despre denunt calomnios,trebuie dmeonstrata intentia,lipsa celei mai mici vinovatii,a celui care doreste sa depuna plangerea impotriva denuntatorului.

Nimeni nu va fi pedepsit pentru denunt calomnios,chiar daca sa dat NUP,atat timp cat ceva ceva exista,dar nu poate fi demonstrat.
Nu se va ajunge pana la instanta.
totusi , normal sa fiu reclamat la infinit , mai am putin sa fiu acuzat ca am furat gardul unei case de pe Marte, si acea persoana sa nu fie pedepsita? oare e posibil sa fiu chemat non-stop la politie doar pt ca acea persoana ma reclama pentru a-mi creea o imagine de infractor?
- cum ar putea fi pedepsit? am depus deja plangere penala pt denunt calomnios, am primit NUP, dar cel mai important este ca in fiecare plangere acea peroana ma reclama, iar eu dovedesc CLAR cu martori , acte, probe, etc..ca nu e adevarat. nu exista acea nuanta ca nu a putut demonstra! nu, deloc! multumesc