Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass pentru venituri din dividende in anul 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass pentru venituri din dividende in anul 2020

Venituri din dividende
In anul 2020 functionarii ANAF au calculat venitul din dividende pentru pragul de plata la CASS adunand DIVIDENDELE BRUTE si au trecut pragul de plata CASS
S-a platit CASS pentru ca asa au zis functionarii ANAF
Acum Codul Fiscal spune ca pentru acele dividende din 2020 se insumeaza DIVIDENDELE NETE si pragul de plata e sub nivelul platii CASS. Codul fiscal mentioneaza clar ca e vorba de dividendele dupa anul 2018 inclusiv
Am dat bani degeaba ? Daca cerem banii inapoi, de unde stim ca la anul nu schimba codul fiscal iar ?
Daca ne-au indus in eroare functionarii ANAF, acesta e un lucru inadmisibil, avand in vedere ca nu se poate discuta cu ANAF
Oare isi bate cineva joc de noi ? E doar o intrebare. Cine ?
Consider ca e normal sa se ia in considerare DIVIDENDELE NETE deoarece noi asta primim deci asta e venitul actionarilor si nu al intreprinderii care da dividende.
Dar putem fi siguri ca la anul statul nu spune altfel > Si ce facem daca schimba anual ?
george-neagu, moderator