Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua cât mai inseamna la pensie în banii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua cât mai inseamna la pensie în banii punctajul de ...

Bună ziua cât mai insemaana la pensie în banii punctajul de 0.37454 puncte pentru condiții speciale de munca acumulat în 3 luni ?
Sunteti pensionar ?
Eu cred ca 0,37454 puncte pentru 3 luni de conditii speciale se refera la punctajul anual.
In acest caz am avea:0,37454x81=30 lei pensie pe formula legii 360/2023.
Am depus dosarul de pensie pe 21 februarie la casa de pensii dosarul pentru pensie cu reducerea varstei standard de pensionare. Mi a venit decizia pe 15 mai iar pe 21 mai îmi fac lichidarea . Angajatorul mi a dat adeverinta cu perioada 21 februarie 2024 -21 mai 2024 , și vroiam sa știu cât mai primesc ptr cele 3 luni lucrate condiții speciale și punctaj 0.37457

Carp Mircea a scris:

Sunteti pensionar ?
Eu cred ca 0,37454 puncte pentru 3 luni de conditii speciale se refera la punctajul anual.
In acest caz am avea:0,37454x81=30 lei pensie pe formula legii 360/2023.

Nu se intelege clar ce reprezinta 0,37454 ca punctaj.
Nu este posibil ca in 3 luni sa acumulati doar 0,37454 puncte.
Clarificati ce reprezinta acel 0,37
De unde ati luat aceste cifre ?
Carp Mircea, utilizator
De pe seit casei naționale de pensii publice unde am cont și scrie 2 luni și 29 zile și punctajul respectiv . Este diferența de 3 luni lucrate pana mi am.facut lichidarea

Carp Mircea a scris:

Nu se intelege clar ce reprezinta 0,37454 ca punctaj.
Nu este posibil ca in 3 luni sa acumulati doar 0,37454 puncte.
Clarificati ce reprezinta acel 0,37
De unde ati luat aceste cifre ?

Postați acele cifre din contul CNPP.Stiu că acolo apar punctajele lunare.Adica totalul punctelor se împarte la 12 pentru a afla punctajul anual.Spuneti clar:Ce înțelegeți d-voastră,ce sa înțelegem noi din aceste cifre ?