Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In calitate de angajat ca si conducator auto in data ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In calitate de angajat ca si conducator auto in data de 23.04.2024 ...

In calitate de angajat ca si conducator auto in data de 23.04.2024 am depus demisia cu preaviz de pana la 20 de zile calendaristice( asta e stipulat in contractul individual de munca) in data de 13.05.2024 dupa incheierea cursei in europa parte vestica,am ajuns in garaj si am predat camionul( fara avari)telefon de servici desi angajatorul a refuzat sa incheie un proces verbal de predare primire.Pana in prezent acesta a refuzat sa imi elibereze inchiderea contractului de munca si plata restantelor cu diurna desi exista un acct aditional in care este stipulata contravaloarea diurnei.In momentul de fata eu nu-mi stiu statutul in firma daca sunt in concediu ( desi eu nu am facut nici.o cerere) sau daca inca mai sunt angajat.Am posibilitatea sa merg sa inchei un nou contract de munca cu o alta companie insa aceasta imi solicita o declaratie pe pripria raspundere ca nu sunt angajat la un alt loc de munca,cum as putea sa dau o astfel de declaratie ne stiind daca am contractul de munca incheiat.Ce as putea face in aceasta situatie.Mentionez ca am incercat sa vorbesc cu vechiul angajator insa acesta nu raspunde la telefon si refuza sa imi ofere detali deapre situatia mea sau plata drepturilor banesti.Multumesc anticipat!!!
Mergeti la ITM pentru a solicita eliberarea unui extras REVISAL ... in extras puteti verifica starea contractului individual de munca.... si , totodata, depuneti si sesizare pentru neplata drepturilor salariale.
Va multumesc pentru sugestie.In cursul zilei de ieri am fost la itm pentru verificarea stari contractuale.Acestia au spus ca in revistal contractul meu apare inca activ doar ca actualizarea datelor se faca aproximativ la doua luni.Cum as putea proceda pentru a ma putea reangaja pana la finalizarea unei petiti catre itm ce poate dura pana la 30 de zile, iar vechiul angajator refuza sa.mi elibereze incheierea contractului desi eu nu mai prestez servici in compania dansilor.Este necesar sa astept tot acest timp pana se va clarifica situatia sau pot activa la o alta compania in urma unei declarati pe proprie raspundere.

Cornel Vasile a scris:

Mergeti la ITM pentru a solicita eliberarea unui extras REVISAL ... in extras puteti verifica starea contractului individual de munca.... si , totodata, depuneti si sesizare pentru neplata drepturilor salariale.

Va induc in eroare..actualizarea nu se face la 2 luni ...imediat /ulterior dupa transmiterea REVISALUui.
Va multumesc pentru informatii,o zi buna!!!

Cornel Vasile a scris:

Va induc in eroare..actualizarea nu se face la 2 luni ...imediat /ulterior dupa transmiterea REVISALUui.