Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Yva pt un apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Yva pt un apartament

Buna ziua, eu am platit in anul 2022 un avans pt un apartament ce va fii predat anul acesta, 2024. Intrebarea mea este, se incadreaza la tva de 5% cat era atunci sau se modifica la 9%? Suprafata utila a apartamentului nu depaseste 120mp cu tot cu balcon.
Multumesc
george-neagu, moderator
va fi cu 9% . Trebuia livrat pana la 31.12.2023 ca sa fie cu 5% .

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

va fi cu 9% . Trebuia livrat pana la 31.12.2023 ca sa fie cu 5% .

Cei 9% se calculeaza din valoarea totala de vanzare a imobilului sau..
da . Intai se va storna avansul facturat cu 5% apoi se va factura toata valoarea apartamentului cu 9%.