Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestru pe mașină cumpărata ?
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestru pe mașină cumpărata ?

Buna,
As dori să știu în cazul în care o persoana a cumpărat o mașină și ulterior a descoperit că e pus sechestru pe aceasta cum ar fi cel mai convenabil mod pt cel păgubit sa acționeze pe mai departe? Menționez că a vrut să restituie mașina după ce a aflat dar proprietarul a spus că nu mai are banii, și documentul ce s-a făcut la achiziționarea acesteia a fost un act de vânzare cumpărare deoarece era seara destul de târziu, din cate am înțeles, momentul in care a avut loc achiziția.
Va mulțumesc!

georgi87, utilizator
Trebuia sa dea banii doar dupa ce primea toate actele, inclusiv certificatul fiscal, asta e regula. Acum, in functie de valoarea autovehiculului si cea pentru care s-a instituit sechestrul, are mai multe variante: a) varianta "asta e!" trece toata povestea la "mici pierderi" daca valoarea pentru care s-a pus sechestrul e mica, merge la cel care a instituit sechestru(executor, ANAF, etc) si plateste in locul debitorului pe care, apoi, il poate da in judecata pentru suma platita, dar e putin probabil sa-l poata executa silit din cauza lipsei de bunuri. b) Ii face plangere penala pentru inselaciune si sustragere de sub sechestru" plangerea asta nu va impiedica insa ANAF sa vanda masina la licitatie.
Mmmm... Dacă e vorba de sechestru și nu de gajg sau altă garanție mobiliară, înstrăinarea ar trebui să cam fie lovită de nulitate. Asta v-ar da dreptul la întoarcerea prețului. Pot fi și implicații penale.